UEFA (prantsuse nn ‘Euroopa Jalgpalliliit’; akronüüm organisatsiooni ingliskeelsest nimest Union of European Football Associations) on Euroopa jalgpalli juhtiv ning kontrolliv organisatsioon. UEFA on asutatud Šveitsis Baselis 15. juunil 1954.
UEFA korraldab võistlusi riikideüleselt kui klubide võistkondadele. Neist tuntumad on Euroopa meistrivõistlused ja UEFA Meistrite Liiga. Organisatsiooni ametlikeks keelteks on inglise ja prantsuse keel.
UEFA väärtused määravad põhimõtted, mis juhivad UEFA missiooni. Need on kõigi nende eesmärkide, otsuste ja tegude keskmes, pakkudes inspiratsiooni mitte ainult UEFA 55 liikmesliidule, vaid kogu Euroopa jalgpallikogukonnale.
UEFA väärtused ja missioon
UEFA peab oluliseks tunnistada kultuuride ja traditsioonide mitmekesisust, koheldes kõiki väärikalt ja lugupidavalt ning seades inimesed alati esikohale. Samuti tunnistada jalgpalli kohustust edendada võrdseid õigusi kõigile, olenemata vanusest, võimetest, taustast, soost või usutunnistusest ning luua kaasav, läbipaistev kultuur, mis annab inimestele võimaluse sõna võtta ja tunnustab igaühe rolli mängu eestkostjana. UEFA on nimetanud ka oluliseks kasutada ära jalgpallikogukonna kollektiivset jõudu, ühendades ressursse, teadmisi ja oskusteavet kõigi hüvanguks ning seada kõrgemad võimalikud standardid, tagades, et UEFA on mängu kõigis valdkondades teejuhiks – on oluline toetada UEFA aluspõhimõtet, et usaldus ja erapooletus on UEFA tegevuse keskmes. UEFA eesmärgiks on olla Euroopa jalgpalli lipukandja ausa mängu vaimus.
Kuna UEFA pakub inspiratsiooni ja erakordseid võimalusi ka noortele, siis peetakse oluliseks sotsiaalseid programme ja seetõttu on sponsorite valik olnud läbi aegade väga oluliseks teemaks, sest sponsorite valik mõjutab nii otseselt kui kaudselt kõigi jalgpalli noorte ja spordimaailma kogukonna valikuid ja käitumist. Seetõttu on olnud läbi aegade teatavad välistused sponsorite valikul, kuid UEFA tegi 2024 aasta meistrivõistluste sponsorite valimisel mõnes mõttes šokeeriva ja üllatava valiku ning seetõttu ka ajalugu.
Partnerlustehingu avalikukstulek
UEFA teatas, et Kaizen Gaming, üks maailma suurimaid GameTechi ettevõtteid ja selle kaubamärk Betano on saanud UEFA EURO 2024 ametlikuks ülemaailmseks sponsoriks, mis toimub 14. juunist 14. juulini Saksamaal kümnes korraldavas linnas. Kaizen Gaming ja Betano kuuluvad ülemaailmselt juhtivate kasiino- ja spordiennustus portaalide hulka ning on Euroopa meistrivõistluste kihlveopartner. Partnerlus ühendab ühe prestiižsema spordisündmuse üleilmse spordihuviliste publikuga, kellele pakutakse võimalust mängida või panustada EURO matšidele ühel maailma tipp-platvormidest.
Guy-Laurent Epstein, UEFA turundusdirektor on pärast lepingu sõlmimist öelnud: “”UEFA-l on hea meel tervitada Kaizen Gamingut ja selle kaubamärki Betano UEFA EURO 2024 ametliku partnerina. Betano on juhtiv digitaalse spordiennustuse operaator, mis keskendub tipptehnoloogiale ja vastutustundlikule mängimisele. Usume, et nende valdkonna teadmised ja huvi jalgpalliga sobivad nad turniiriks suurepäraselt.”
Avalik tagasiside partnerlustehingule
Mitmed allikad on sponsorlustehingut siiski kritiseerinud ja avalikult kommenteerinud.
Tegemist on esmakordse juhtumiga, kui hasartmängufirma on valitud nii olulise ja suure jalgpalliürituse sponsoriks.
Alliance Against Sport Betting Advertising, kuhu kuuluvad sellised organisatsioonid nagu Transparency International Saksamaa ja fännirühm “Our Curve”, on süüdistanud nii UEFA-d kui ka valitsusasutusi, et nad ei tegele hasartmängude probleemiga piisavalt.
Sylvia Schenk Transparency Internationalist on kritiseerinud: „UEFA EURO 2024 muudab spordiennustused sponsor Betano kaudu sotsiaalselt vastuvõetavaks ja võimaldab meelitada hasartmängudele eelkõige noorte jalgpalli armastavate meeste sihtrühma. Kuid võimalikku kaasnevat kahju, nagu märkimisväärne sõltuvuse oht, eiratakse või tähtsustatakse.”
Üheks silmatorkavaks vaidluspunktiks, mille allianss tõstatas, on ilmne lahknevus erinevatele ennetusvormidele eraldatud tähelepanu ja ressursside osas.
Kuigi Riiklik Antidopingu Agentuur käivitab enne Jalgpalli EM 2024 spordis dopinguga võitlemiseks aktiivselt riiklikult rahastatavat kampaaniat, ei ole sarnaseid hasartmängusõltuvuse ennetamisele suunatud algatusi. Tsiteerides aga Saksamaa kohalikku statistikat, mis näitab, et Saksamaal võitleb hasartmängusõltuvusega umbes 1,3 miljonit inimest, sealhulgas märkimisväärne osa spordiennustajatest, väidab allianss, et “on kiireloomuline vajadus ennetusmeetmete järele. UEFA EURO 2024-le reisivaid jalgpallifänne ei pea hoiatama dopingu, vaid pigem hasartmängude eest.”
Arvatakse, et on aeg muutuseks. Spordiennustuste reklaamide vastase liidu nimel esinenud Markus Sotirianos on rõhutanud aga paradigma muutuse vajadust: “On aeg pöördepunktiks: tegevust ei peaks juhtima mitte üksikute ühenduste või hasartmängupakkujate ärihuvid, vaid pigem üldine hüve.”
Kokkuvõte
Viimastel aastatel on suurenenud tähelepanu hasartmängude ja jalgpalli suhetele ajendanud mitut liigat rakendama või kaaluma hasartmängude reklaamide keelustamist. Seetõttu on mõneti arusaadaval, miks öeldakse, et UEFA ja Saksamaa otsus kasutada sponsorina hasartmängude ettevõtet ebaeetiline, sest jalgpalli vaatavad erinevas vanusegrupis ja kultuuritaustaga inimesed.
Eestis kontrollib Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet reklaame ning hasartmängu reklaam on lubatud juhul kui hasartmängukorraldajal on hasartmänguseaduse kohaselt nõutav korraldusluba. Sellisele reklaamile kohalduvad aga kindlad piirangud ning hasartmängu reklaam ei tohi sisaldada üleskutset osaleda hasartmängus või külastada mängukohta ega teavet, mis võib jätta mulje, et hasartmängu mängimine suurendab sotsiaalset edukust ning hasartmängu reklaam peab sisaldama hoiatavat teksti ning hasartmängukorraldaja kaubamärgi avalikustamine on keelatud koolieelse lasteasutuse, põhikooli (ja nii edasi) vahetus läheduses, lastele suunatud veebilehel ning peamiselt lastele suunatud tele- ja raadiosaadete eel ja ajal.
Siiski on teatud juhtudel hasartmängu reklaami avalikustamine lubatud koos sponsorteatega ja seda see partnerlustehing ka oma sisult ja olemuselt on. Kuna jalgpallivõistlustel osalevad ka lapsed, mängu jälgivad miljonid lapsed telekanalite kaudu ja UEFA-l on oluline roll laste ja noortega seotud tegevuste ja nn spordihariduse kujundamisel, siis on kindlasti mõnel määral kriitika nende suunal põhjendatud.